Knud Erik Ravn hest til finalen i Hambo på lørdag
Den hårdt satsende nordjyske hesteejer Knud Erik Ravn har for andet gang fået en hest med til finalen i Hambletonian Stakes. Hans hest Wishing Stone kvalificerede sig med en tredjeplads i det indledende heat i tiden 1.10,6. Conway Hall-sønnen Wishing Stone blev kørt af John C. Campbell. Knud Erik Ravn var også repræsenteret i Hambletonian Stakes for 10 år siden med Legendary Lover K.
Star Quest kan runde 400.000 kroner i morgen
Den mangeårige slider Star Quest er med ved søndagsgaloppen i Klampenborg, hvor Aalborg-hesten passerer 400.000 kroner hvis den kommer i pengene. Træneren Mette Fruergaard har valgt at give chancen til lærlingen Emilia Hvitved.
AaB kamp kolidrer nu ikke med væddeløb efter flytning
Aalborg Væddeløbsbane slipper nu hedligt for konkurrencen med superligakampen AaB-Silkeborg, som oprindelig skulle spilles mandag den 9. august hvor der er væddeløb i Aalborg. Kampen er nu fremrykket til lørdag den 7. august, hvor der også er væddeløb men nok så vigtig som eftermiddagsløb, mens fodboldkampen først spilles klokken 19.00
Aalborg Store Pris-vinderen starter på tirsdag
Efter en løbspause på næsten tre måneder er sidste års Aalborg Store Pris-vinder tilbage i løbene. Dorthe Christensen-opdrættede Nick Nock starter på tirsdag på Jägersro. Den har hidtil startet 49 gange med seks sejre og 1.235.639 skr. på præmiekontoen.
Nick Nock får på tirsdag Johnny Takter i sulkyen. Det bliver dens første start siden Lotterialøbet, som er Europas næststørste sprinterløb kun overgået af Elitloppet.
Store felter til Galopdagen i næste uge
Der er noget at gå efter for spillefuglene, når Aalborg Væddeløbsbane i morgen otte dage blænder op for den årlige store galopdag. Med otte løb med samlet 77 heste i boksene.
Fra Klampenborg gæster navnlig topjockeyen Kim Andersen. Der er lagt op til en stor gevinst i V5-spillet, og Danske Spils V5-garanti er i den grad i farezonen. Danske Spil garanterer 200.000 kroner hvis der kun findes en kupon med V5-rigtige.
Travdiscount med på vognen igen til næste år
Med ærespræmier for over 100.000 kroner i sponsorgaver var Travdiscount ikke uventet populær blandt de aktive i mandags i Aalborg, og der er godt nyt til de aktive.
- Vi er bestemt med igen på sæsonplanen i 2011, og det er forhåbentlig med et endnu bedre sponsorat, siger Preben Sørensen fra Travdiscount.
- Jeg er meget imponeret, siger den dobbelte danske mester Rene Kjær, som vandt en langvogn til en værdi af godt 10.000 kroner. Synes dog godt Travdiscount kunne have fortjent noget mere omtale med et sponsorat af den størrelse. Det tilhører ikke hverdagen i dansk travsport, hævder Rene Kjær.
Hanoi stopper karrieren
Den firedobbelte V75-vinder Hanoi har løbet for sidste gang. Hanoi er opdrættet i Nordjylland af Niels Overballe og startede karrieren hos Kent Friborg. Netted-sønnen Hanoi nåede 99 starter med 27 sejre og 1.246.326 skr. Hanoi fik rekord 1.12,0a.
Flemmings sejrsvals i Sverige bare fortsætter
Aalborg-champen Flemming Jensen fortsætter serjsmarchen i Sverige på uformindsket styrke. Ved torsdagsløbene i Åby kom over 100.000 skr. hjem i præmier til stalden. Flest tegnede Tara Defi sig for med 80.000 skr., for en simpel sejr i 1.14,4/2160 meter snore. Der skal to til at skabe en god kamp. Det var aldrig tilfældet.
Hans Adielsson tilbage i galopsporten men i England
Den 67-årige svensker Hans Adielsson vender nu tilbage til galopsporten. Som træner i England. Hans Adielsson deltog i fjor i et foredrag i Aalborg sammen med sønnen Erik Adielsson, for øjnene af omkring 250 gæster.
Svenskerne var meget benovet over det store fremmøde, som kom i stand efter flot forarbejde af navnlig direktør Palle Bjørnstrup og tidligere bestyrelsesformand Bent Grøn, som på det tidspunkt havde hest i træning hos Hans Adielsson.
Overfor forsamlingen oplyste Hans Adielsson, at galopsporten står hans hans hjerte nærmest selvom han på det tidspunkt drev en stor virksomhed i travsportens univers.
Hans Adielsson forventer at åbne stalddøren i England omkring 1. oktober. Svenskeren overlod sin travtrænerforretning til danskeren Michael Lønborg, mellem jul og nytår.
Hans Adielsson og hans hustru MaI Adielsson har vundet samtlige klassiske galopløb i både Danmark og Sverige. I Danmark oven i købet indenfor en og samme sæson. I 1983 med sejre sejre til Rossard i Mowerinaløb, Dansk Oaks, Dansk Derby og Dansk St. Leger mens Hjovial gav modstanderne baghjul i Dansk Forårsløb.
.
Gigant sommerfest på Vang Hovedgaard
Stutteri Vang Hovedgaard lægger fredag aften areal til en sommerfest af dimensioner. Her skal der hygges og det med maner. Og der er anledning til smil, som træner Bo Westergaard har klaret sig i år. Sejre på stordage i Danmark, Sveirge og Norge, og fremgang føder også fremgang i travsporten. Bo Westergaards stald ekspanderer hele tiden i takt med resultaterne.
- Jeg er meget imponeret af Bo Westergarads og hele hans team, siger den norske storhesteejer Trond Wilhelmsen, som har besøgt Vang Hovedgaard her i sommer, og hilst på nordmandens træner i den nordlige del af Danmark.
.
Der forventes op mod 200 gæster til sommerfesten hos Carl Ejler Rasmussen på Vang Hovedgaard Carl Ejler Rasmussen, som er søn af dansk galopsports mangeårige førstemand Ejler Rasmussen. En gentleman som stod i spidsen for Ædle Hesteavl, og som førte sønnerne Bo og Carl Ejler med ind i sporten.
Sportens sande kendere husker fortsat den første søndag i august 1987, da brødrenes fælles fuldblodshoppe Farandole vandt det første Millionderby i Dansk Galopsport, redet til sejr af Ole Larsen, i kamp med Mads Bomstærk og Brian Wilson.
Brødrene foretog sejrsmarchen med derbyvinderen, i silende regn, på hver sin side af Farandole, foran det talstærke publikum i Ordrup Mose.
Fire uger senere kunne selvsamme Carl Ejler Rasmussen hæve derbypokalen i Lunden, da Steen Juul sejrede med Konsonant, som også var opdrættet af Carl Ejler Rasmussen. Akkurat som Carl Ejler Rasmussen også havde opdrættet Farandole
I næste måned har Carl Ejler Rasmussen en af favoritterne til Dansk Hoppe Derby, i form af Odette Vang, efter hendes gedigne opvisning i Jydsk 4-Årings Hoppe Grand Prix.
Flemming Jensn har rundet tre millioner i år
Aalborg-træneren Flemming Jensen må knibe sig i armene. Er jeg i drømmeland eller er der tale om virkelighed.
Trænerens heste passerede tre millioner danske kroner i indtjening i år, med den globale succes på Hugo Åbergs-dagen i aftes. Inden løbene i morgen på Åby har Flemming Jensen startet 345 egentrænede heste med 84 sejre og 3.059.698 kroner til følge.
Stor Aalborg succes på Åbergs aftenen
De nodjyske udøvere klarede sig fremragende på Jägersro ved tirsdagsløbene på den årlige Hugo Åbergs Memorial aften. Bo Westergaard åbnede stævnet med start-til-mål sejr til Löjtens Q.C., som vandt i 1.13,9/2140 meter auto til 100.000 skr.
Og 100.000 skr. var også præmien, da Flemming Jensen bragte Totti T.Dream til sejr efter tidlig føring i 1.12,0/1609 meter auto.
Det nordjyske sejrsparty på dem store mærkedag i Sverige, fortsatte med serjr til Mathilde Trøjborg som satte en fantastisk dansk rekord. Med sejr i mageløse 1.10,5/1609 meter auto. Flemming Jensen kørte tophoppen til spids efter halvdelen af løbet, Mathilde Trøjborg var helt overlegen i toptiden uden kusken træk vattet. Sejrspræmie 150.000 kroner.
Banespillet stiger til galopløbene
Sagte men sikkert går banespillet i Aalborg frem til galopløbene, og meer vil følge til den stiore Galopløb i næste uge, tror galopforeningens formand Keld Chr. Karlsen. Jeg er overbevist om at vi slår cifrene fra banespillet fra galopdagen i fjor, vurderer Keld Chr. Karlsen.
Derbyvinderens ejer premierer de smukkeste heste
Der er mere at kæmpe for end blot komme først over stregen, i de syv galopløb på den store Galopdag i Aalborg lørdag den 7. august.
Den kendte hesteejer Karin Salling udsætter nemlig en præmie til den smukkeste hest i samtlige dagens galopløb.
- Jeg har hørt fra banen at der kommer mange unge mennesker til løbene den dag. Det glæder jeg mig til, siger Karin Salling i telefonen fra Paris. Karin Sallings hest Sir Henry vandt i sidste måned Dansk Derby i Klanmpenborg.
Flemming kampklar til i aften
Aalborg-træneren Flemming Jensen har her til morgen meldt sig klar til aftenens løb på Jägersro. Træneren stod over løbene i aftes i Aalborg på grund af smerter i benene. Flemming Jensen skal køre seks løb i aften på den store Hugo Åbergs Memorial aften.
Mikrofonholderen Bjørnstrup velfornøjet med banespillet
Aalborg Væddeløbsbanes direktør Palle Bjørnstrup var rigtig i hopla i aften. Fik lavet et godt interview med Kent Friborg i anledning af trænerens 50-års fødslesdag i dag, og Bjørnstrup blev rigtig glad da totoforstanderen kunne melde om et banespil på 160.585 kroner i aften.
- 38,16 procent af den samlede omsætnings 420.761 kroner, konstarerde Palle Bjørnstrup inden han stemplede ud, for at begive sig over i staldene og hilse på Kent Friborg.
Sådan er det gået i Aalborg i aften
Første løb gav sejr til debutanten Penny K i 1.19,4/2100 meter snore. Efter rygløb kom åbningen i opløbet, og så kunne årets danske jockeymester Kenneth Andersen sende sin hest frem til angreb på Opaljett, som havde koblet grebet nogle hundrede meter forinden. Holdt til andenplads med tredjepladsen til Norton Spin. Hårdt spillede Power C N fejlede efter 750 meter. Sås aldrig med chance.
Andet løb var mandagens første galopløb. Blev vundet af en godt afsluttende Narug med Emilie Hvitved, som satte tingene på plads i opløbet til årets anden sejr før Baggins og Curtail, som lige netop fravristede tredjepladsen fra Red Marteeny. Emilie Hvitved er et af sportens helt store talenter. Stort fremtidshåb for dansk galopsport.
Tredje løb gav maidenssejr til Århus-hesten Powerful S H med Thomas Bonde. Ekvipagen kom fra ryg, og fik grebet på spidskørte Puma L M midt i opløbet i 1.18,6/2100 meter snore. Thomas Bonde så farezonens Omanda Key i ryggen på Puma L M, og Omanda Key fik først angrebsplads da Thomas Bondes hest havde kontrol. Den vandt foran Omanda Key og Puma L M.
Fjerde løb gav sejr til talentet Prince Flirt og Jan Dahlgaard i 1.17,1/2100 meter snore. Skive-parret var i front hele vejen og sejren kom aldrig i fare. Prince Flirt har endnu ikke tabt i fejlfrit løb. Tog tredje sejr i fem starter, og sejrede foran Ni Quito som Anders Pedersen kørte i stedet for Flemming Jensen. Tredjepladsen til Provest Meyer.
Femte løb gav også start-til-mål sejr til en hest i Skive. Morten Juul-trænede Oliver Dirt var foran hele vejen i 1.17,5/2100 meter snore, velunderstøttet af René Kjær. Det var anden sæsonsejr i træk til Oliver Dirt, som hidtil er ubesejret i år. Moden til større opgave. På andenpladsen bekræftede Our Girl sin glimrende dagsform fulgt af Karisma Vang, som blev kørt i inderbanen i hele løbet. Det sikrede tredjepladsen.
Sjette løb gav tredje trænersejr til Skive. Gordon Dahl-trænede O'grady sejrede nemt spidskørt af Birger Jørgensen i 1.14,9/2100 meter auto. God generalprøve inden derbyprøverne, søndag den 15. august. O'grady vandt foran One Way Hedebo og Obelix Cream. O'grady har været et godt køb for sin nuværende ejer. Tre sejre og en andenplads i fire starter, kun besejret af andelshesten Obelix.
Syvende løb gav sejr til outsideren Jumbo med Birger Jørgensen i 1.14,7/2100 meter auto, med sejr til oddset 20,21. Et meget stort odds for en Birger Jørgensen-kørt hest. Jumbo fik intet forærende. Arbejdede hårdt igennem andet spor, og klarede sejren foran sent afsluttende Knockout Molar, og med glimrende afsluttende Max Brogård fra bagspor.
Ottende løb var aftenens andet galopløb. Gav sejr til Eboracum Dream og formstærke Ann-Charlotte K. Nielsen, som styrede alt fra spidsen. Svarede reelt da Fars Ferrari kom i angreb i opløbet. Fars Ferrari godkendt på andenpladsen fulgt af Coneyboy. Staldskriget Perfectionist var et staldskrig uden ekko.
Niende løb gav anden sejr i aften til verdensmesteren Birger Jørgensen. Catchdriveren fra Århus sejrede med Palio, som var sikker i spids til anden sejr i træk i 1.20,3/2100 meter snore foran Petra K og tillægshesten Primella. I ryg på vinderen fik Peter Bagger aldrig chancen. Gik i mål med kræfter sparet.
Tiende løb var montéløbet og gav sejr til formstærke Anette Uglebjerg, på ryggen af Bent Svendsen-trænede Hi Lo Erika. Anette Uglebjerg red et løb på chancen. Dykkede indvendig i det afgørende angreb på sidste langside, og taktikken lykkedes. Ryttersken fandt en åbning, og så sejrede Hi Lo Erika for tredje gang i år, i 1.17,7/2140 meter snore foran Unique Ride G og Notorious Byrds. Galopjockeyen Marc Stott prøvede Gilette Southwind i spids, men det holdt kun til 250 meter før exit.
11. løb gav start-til-mål sejr til Super Goal S og Rikke Lykke Laursen. Kusken, som også er dygtig til monté, valgte at svare da toptillægshesten Lit Kløvdal kom farende. Super Goal S holdt dampen oppe til sejr i 1.19,1/2100 meter snore foran de rygkørte Princess Spinell og Happy Bell.
Omsætningen blev 420.761 kroner heraf på banen udmærkede 160.585 kroner.
Flemming Jensen kører ikke i aften
Aalborg-banens publikum må undvære Flemming Jensen til løbene i aften. Banens championtræner ligger på langs hjemme i Hjallerup. Der kommer kuskeændringer på alle hans køreture i aften.
- Jeg har ondt i et ben. Blev sparket i mandags, og smerten bliver hele tiden stærkere, siger Flemming Jensen.
- Jeg kørte på Panodil i går i Lunden. Jeg håber, jeg kan køre på Jägersro i morgen, men det afgør jeg først på dagen, oplyser Flemming Jensen.
V5-spillerne hælder til verdensmesteren
Verdensmesteren Birger Jørgensen er manden V5-spillerne frem for alt støtter sig til i aften i Aalborg. Birger Jørgensen er favorit i fire V5-løb. Mandag klokken 13.50 er følgende heste mest streget i V5'eren:
1. afd.: 8 Pascha/Birger Jørgensen - 48 procent
2. afd.: 9 One Boy/Birger Jørgensen - 60 procent
3. afd.: 7 Our Girl/Birger Jørgensen - 62 procent
4. afd.: 4 O'grady/Birger Jørgensen - 78 procent
5. afd.: 11. Max Brogård/Kent Friborg - 73 procent
To udgåede heste og en hest udenfor totoen i aften
Om små fem timer begynder aftenens løb i Aalborg. To heste er udgået og en enkelt hest starter udenfor totoen på grund af et teknisk problem. Ændringerne er som følger:
3. løb: 11 Ponyexpressen starter udenfor totoen
8. løb: Udgået 4 The Professor
11. løb. Udgået 10 Ja-Dak Tinghøj
Bent Chr. lover tip-top-travbane i aften
Den nu 50-årige Kent Friborgs tidligere jockey Bent Chr. Jensen har ansvaret for baneforholdene på Aalborg Væddeløbsbane i kompagni med Hans Jørgen Johansen.
- Vi får en perfekt travbane i aften, siger Bent Chr. Jensen. Galopbanen lider noget under varmen og den megen sol. Vi har vandet hele weekenden, og også her mandag morgen, men vi undgår nok ikke at den bliver til den hårde side, konstaterer Bent Chr. Jensen.
Kent Friborg 50 år i morgen
Aalborg-træneren Kent Friborg fylder rundt i morgen mandag. Med et halvt hundrede lys i lagkagen. Meget sytomatisk for personen, vælger Kent Friborg at fejre dagen på arbejdspladsen, i køredragten under løbene i Aalborg.
- Vi byder på lidt vådt og tørt efter løbene, siger Kent Friborg. Selve festlighederne venter vi med til den 13. august. Her holder jeg åbent hus i Øster Honum Forsamlingshus.
Kent Friborg har været et stort sktiv for Aalborg Væddeløbsbane igennem flere år, som han var det tidligere som træner i Skive. Det er svært at sætte navn på hans største svendestykke i sporten igennem tiderne, men dobbelt-millionæren Rantanas Crown må være et godt bud på en "finalist".
Kent Friborg har haft en god sæson indtil videre som kusk med 26 sejre, og 532.512 kroner indkørt i år inden løbene i morgen, mod 811.507 kroner i hele 2009.
Den største enkeltstående præmie i et travløb har Kent Friborg indkørt den 4. juli i 2004, da han vandt Jydsk 4-Årings Grand Prix med familiehesten Hamble Crown.
Kent Friborg ønskes stort tillykke med indgangen til femte årti.
En pind mere til Flemming
Flemming Jensen vandt ikke kun med Okay Bee i Lunden i dag. Sejrede også med egentrænede Johnny V i 1.16,4/2000 meter auto til 12.500 kroner. Det var trænersejr nummer 83 i år til Flemming Jensen i 334 starter. Sejrsprocent 24,85.
Okay Bee øgede favoritværdigheden til derbyet
Med en overbevisende sejr i dag i Lunden styrkede Okay Bee sine derbyaktier. Flemming Jensen parkerede Okay Bee i spidsen efter 300 meter og den bllev aldrig truet. Vandt med lethed i 1.13,9/2000 meter auto foran Onion F H.
- Han var bedre i dag end i Jydsk 4-Årings Grand Prix, sagde Flemming Jensen efter sejren til 30.000 kroner.
Alle heste klar til start i Aalborg
Med 11 velbesatte løb er varelageret i orden til løbene i Aalborg mandag aften, og det er indtil videre med alle heste til start. Søndag klokken 08.45 har Aalborg Væddeløbsbane ingen ændring til programmet. Danske Spil har tændt for strømmen, for salget til løbene, og de første indskud er også foretaget.
Bingo til Villys discountkøb i England
Den mangeårige nordjyske fuldblodsentusiast Villy Nielsen fik en dejlig sejr som hesteejer, ved Fyensløbsdagen i Odense. Villy Nielsens hest Crafty Cleaner vandt med datteren Ann-Charlotte K. Nielsen, som også træner den Fireårige irskfødte hest. Sejren blev opnået i Albani Store Sprint til 17.500 kroner.
- Jeg købte den på en auktion i Doncaster i England for 10.000 kroner, smilede Villy Nielsen efter sejren. Villy Nielsens datter fik en trænersejr yderligere, da Ann-Charlotte K. Nielsen-trænede Bistagno vandt med Leo Olsen, til 10.000 kroner i præmie.
God svensk mønt til Flemming Jensen
Flemming Jensen indkørte over 100.000 svenske kroner ved besøget på Axevalla-banen fredag aften. "Ismanden" startede tre heste og alle tre fik præmier med hjem til Aalborg.
Quantum Oliver sluttede stærkt af i sporene for Flemming Jensen efter angreb på sidste langside, og nåede andenpladsen i 1.13,5/2140 meter auto til 47.000 svenske kroner.
Nobility startede to gange. Først var Good As Gold-datteren fjerde i 1.15,2/2140 meter auto til 7.800 svenske kroner i en indledende afdeling i Finish Lines Lopp.
I finalen måtte Nobility trave udvendigt dele af rejsen, men holdt alligevel til andenpaldsen bag vindende G H Nemo/Jörgen Westholm i 1.15,0/2160 meter snore til 47.000 svenske kroner.
Open og Jeppe Juel var til start i Fireårsløbet på Axevalla. Efter et afventede løb blev det til galop for derbyhåbet i sidste sving. Open var uplaceret i 1.15,8.
Jeppe Juel havde heller ikke heldet med sig i stayerløbet. Fra tredje par udvendigt blev det galop for Stald Ritas hest med en omgang til mål. Jeppe Juel opgav herefter.
Fire Aalborg-heste i JVB Grand Prix'er
Jydsk 3-årings Grand Prix på Jydsk Væddeløbsbane, søndag den 8. august, bliver med to Aalborg-trænede heste. Det blev en realitet efter fredagens prøver på Jydsk Væddeløbsbane.
Henning Olesens Pikant Brogård var anden i 1.17,2/2360 meter auto, mens Please Perfect var Pauli Andersens træningskvarter kvalificerede sig via placeringen på pointberegningen.
I prøverne til Jydsk 3-årings Hoppe Grand Prix blev det til galop for Pearly Dust med Anders Pedersen. Den Treårige hoppe kvalificerede sig alligevel via pointberegningen.
Aalborg Væddeløbsbane fik yderligere en deltager med i Jydsk 3-åring Hoppe Grand Prix, da Pamela og Kenneth Andersen var femte og dermed ligeledes billet til finalefeltet.
Local Conch har aldrig været bedre
V75-sejren i lørdags var Local Conchs bedste præstation til dato, siger træneren Flemming Jensen. Dejligt han fik uddeling på sin fine form.
- Vi starter ham igen på tirsdag på Hugo Åbergs-aftenen. Modstanden er hård, men han er selv god, fortæller Flemming Jensen.
Aalborg-træneren fører den danske trænerliga inden løbene i aften i Århus og på Axevalla. Flemming Jensen-trænede heste har dags dato indløbet 2.745.809 kroner, og har således allerede passeret cifrene fra hele 2007 og 2008.
2009 er Flemming Jensens bedste år til dato som træner i Danmark. Det blev til 4.033.558 kroner, som gjorde nordjyden blev valgt til Årets træner i Danmark.
Men alt peger på 2010 bliver endnu bedre end rekordsæsonen i fjor. Flemming Jensen har 58 heste i træning for dagen. Min stald har aldrig været bedre end for øjeblikket som træner i Danmark, beretter en velfornøjet Flemming Jensen.
Adskillige nordjyske opdræt til auktioner i Købehavn
Bunkevise af heste opdrættet i Nordjylland kommer under hammeren på derbyauktionen og kriterieauktion, som begge afholdes i København.
Derbyauktionen på York Stutteri og Kriterieauktionen i Lunden. Derbyauktionen indeholder det bedste varelager nogensinde på en dansk auktion, men kvaliteten fejler heller intet på Kriterieauktionen. Her kan man blandt andet byde på en lillesøster til Okay Bee med Great Challenger som far.
Flemming Jensen øgede føringen i Billund
Flemming Jensen er godt på vej til at signere et nyt trænerchampionat i Billund. Hjemmeholdet blev vidne til to onsdagssejre til den elegante nordjyde, som vandt med først Therese Palema i 1.16,6/1900 meter auto, og dernæst med Netta Girl i 1.16,6/2020 meter snore.
Junior Vang forsøges i monté
En af landets bedre heste Junior Vang skal nu prøves i monté. Det sker mandag aften i Aalborg, hvor Junior Vang skal forsøges under sadel i prøveløbet med Ellen Piltoft på ryggen.
Store felter på mandag
Startfrekvensen fejler intet i Aalborg på mandag. Hele 11 løb med store felter, igennem hele aftenen. Det ligner en klart bedre omsætning i totoen i forhold til i aftes. De 11 løb er fordelt med ni travløb og to galopløb.